מהי הנגשת האתר?

הנגשה היא הדרך שלנו ליצור אתר שמאפשר לכמה שיותר מסוגי האוכלוסייה הרחבה להשתמש בו. בתכלס זה אומר שגם אנשים עם מוגבלויות שונות יזכו להנות מהאתר שלכם.

למה צריך ליצור אתר נגישה?

זו דרך נפלאה להראות אחריות חברתית של החברה.

מוריד את הסיכון לנזק לתדמית החברה עקב אפליה.

מעלה את הסיכוי לעוד משתמשים פוטנציאליים באתר ולפיכך נתח השוק גדל והרווחים עולים.

אופטימיזציית החיפוש במנוע חיפוש (SEO) ושימושיות האתר עולים מדרגה ברגע שהאתר מונגש

דוגמא ליצירת אתר לא נגיש:

captchas

קשים לתפעול ויישום לאנשים מוגבלי ראייה, כיוון שהסימנים והתמונות באפליקציה לא מאוד ברורים בכוונה על מנת להבחין בין רובוטים לבני אדם.

לכן כדאי להציע אפשרות של שמע ( AUDIO CAPTCHA) לאנשים מוגבלי ראייה באתרכם.

מה הקווים המנחים לפיהם כדאי ליצור אתר נגיש ?

הW3C זיהה 5 גורמים המאפשרים למשתמשים להשתתף במלואם אונליין.

1. תפיסה

2. הבנה

3. ניווט

4. אינטראקציה

5. תרומה

איך ליצור אתר נגיש?

להלן דוגמאות להנגשה בהתאם ל5 הגורמים:

תפיסה

קחו לדוגמא את הקונטרסט. כאשר משתמש מקבל התראת איות לא נכון, וזה מופיע כשינוי צבע של המילה, אתר כזה לא מונגש לאנשים עיוורי צבעים, לכן רצוי למשל להוסיף קו תחתי מקוקוו או מנוקד מתחת למילה.

הבנה

שפה ידידותית למשתמש – השתדלו להמנע משימוש בראשי תיבות לא מוסברים או בפיסוק לא מלא באתר שלכם. זה עלול לגרום לחוסר הבנה של המסר של האתר שלך. שפה מובנת היא שפה שימושית למשתמש, קלילה ואינטואיטיבית לכמה שיותר אנשים.

ניווט

שימוש בתפריטי ניווט – חשוב שהמשתמש ידע בכל רגע נתון איפה הוא נמצא באתר, זה יקל מאוד על המשתמש להגיע למחוז חפצו באתר וישפיע לטובה על חווית המשתמש.

לדוגמא: מישהו הגיע לעמוד פנימי מסוים באתר ומעוניין לחזור לעמוד שמעליו בהיררכיה, בהצגת פירורי לחם (Bread crumbs) באתר, בקליק אחד של העכבר או מספר מקשים מועט ככל האפשר במקלדת, יוכל לחזור אליו.

אינטראקציה

קריינות קריאה לדיבור (VOICE OVER) הפעלת פעולות קוליות באתר שלך/ באפליקציה שלך יכולה להוסיף ליכולת של לקויי ראייה לתקשר עם האתר שלך. לדוגמא: במילוי טופס.

או לדוגמא האתר של BARCLAYS המאפשר למשתמש עם בעיות נפשיות להחליט דרך אפליקציה ללא התערבות בני אדם, לשים מגבלה על סכום כסף שניתן להוציא מהבנק.

 תרומה

לאנשים עם מוגבלות בהזזת הידיים יש קושי להקליד. אפשרו להקליט אודיו כתגובה באתר שלכם. זה חדשני ומספק גם להם את היכולת להגיב בקלות.

מי יכול לעזור לך בזה?

אנחנו בגדול. דיגי.

אנחנו ארגון חברתי. אשר שמים במרכז העבודה שלנו העסקת אנשים עם מוגבלויות ופגועי נפש. כך שהנגשה היא חלק בלתי נפרד מהעבודה שלנו.